Co warto zwiedzić w Małopolsce?

Małopolska w jednym obrazku

Małopolska to wspaniały region Polski, oferujący fantastyczne krajobrazy w połączeniu z unikatową przyrodą oraz ogromną liczbą zabytków, dzięki temu każdego roku odwiedzana jest przez kilka milionów osób nie tylko z Polski ale również z całego świata.

Tatry wysokie oraz skały Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej otoczone ruinami zamków gwarantują nam setki atrakcyjnych miejsc otoczonych licznymi szlakami turystycznymi, które zdecydowanie warto odwiedzić.

Małopolska to również region w którym znajdziemy liczne punkty widokowe i stoki narciarskie na samym jej południu.

Jeśli jesteś turystą z Polski i wybierasz się do Małopolski warto zwrócić uwagę na fakt, ze jest to region bardzo dobrze skomunikowany z pozostałymi województwami w Polsce dzięki autostradzie A4 która biegnie przez całe województwo Małopolskie. Oddawane do użytku fragmenty drogi S7 w ostatnich latach, oraz oddany do użytku tunel na zakopiance w listopadzie 2022r również sprawiają, że wycieczka do górskiej stolicy Małopolski czyli zakopanego, staje się jeszcze bardziej przyjemna.

Małopolska: Kopalnia Soli w Wieliczce

Podziemne jeziora czy ogromne komory wykute w solnych skałach oraz Kaplica św. Kingi otoczona unikatowymi, solnymi rzeźbami to zdecydowanie coś, co warto zobaczyć. Nie bez powodu do Krakowa i kopalni soli w Wieliczce co roku przybywają tysiące turystów. Kopalnia soli w Wieliczce posiada ponad 3 kilometrową trasę z 800 schodami, a fakt że schodzi się 135 metrów pod ziemię dodaje temu miejscu jeszcze więcej majestatyczności.

Patrząc na powyższe liczby, można sobie zadać pytanie jak długo trwa zwiedzanie kopani soli w Wieliczce? Przejście trasy turystycznej trwa około 2 godziny, nie jest to zatem bardzo wymagające i z pewnością każdy, nawet nie wprawiony turysta nie odczuje ogromnego zmęczenia. Pamiętać należy jednak o tym, aby odpowiednio się ubrać do Kopalnia Soli „Wieliczka”, gdyż temperatura pod powierzchnią waha się na poziomie 17, a 18 stopni Celsjusza.

Bilet do Kopalni Soli Wieliczka zdecydowanie warto kupić przez Internet, korzystając z dedykowanej strony za pośrednictwem systemu sprzedaży biletów.

Co warto zwiedzić w Małopolsce?
Kopalnia Soli Wieliczka

Małopolska: Wadowice – Miasto Papieża

Wadowice to rodzinne miasto Jana Pawła II, które również jest chętnie odwiedzane przez turystów z całego świata. Miasto oddalone jest od Krakowa o 50km, dzięki czemu jego odwiedzenie to dobry pomysł na krótką wycieczkę samochodową. Położone nad rzeką Skawa miasto sąsiaduje z malowniczym pasmem górskim Beskidu Małego, czyli ulubionych gór Karola Wojtyły. W samym mieście warto odwiedzić Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II, gdzie mozna zobaczyć wiele pamiątek zwiazanych z młodością Papieża. Na koniec zwiedzania koniecznie trzeba spróbować papieskich kremówek, o których wielokrotnie wspominał Jan Paweł II.

Wybierając się na wycieczkę do Wadowic, warto również odwiedzić Park Miniatur w miejscowości Inwałd, a jeśli zależy nam na dawce adrenaliny koniecznie musimy odwiedzić Energylandię w miejscowości Zator.

Małopolska: Wypożyczalnia samochodów Kraków

Jeśli planujesz odwiedzić Małopolskę i chcesz ją zwiedzić w komfortowy sposób warto skorzystać z możliwości wynajmu samochodu. ANSCars Wypożyczalnia samochodów Kraków oferuje ekonomiczne samochody na wynajem w przystępnej cenie bez limitu kilometrów, dzięki czemu nie będziesz odczuwać żadnych ograniczeń w czasie podróży.

Możliwość wynajmu z pełnym ubezpieczeniem bez karty kredytowej to dodatkowy atut sprawiający, że wynajem samochody staje się łatwy i komfortowy.

Jeśli dodatkowo chcesz poczuć najlepsze emocje za Kierownicą przemierzającej, kręte, górskie drogi w okolicach Zakopane i Tatr, zdecydowanie warto zainteresować się ofertę na wynajem samochodów sportowych. ANSCars jako jedyna Wypożyczalnia oferuje całe spektrum samochodów, dostosowanych do indywidualnych potrzeb Wynajmującego.

Małopolska: Kraków, miasto Królów Polski.

Kraków, miasto Królów Polski, niegdyś stolica Polski. Drugie co do wielkości miasto w Polsce, najczęściej odwiedzane przez turystów miasto w Polsce. Jeśli jeszcze nie gościłeś w Stolicy Królów Polskich, koniecznie musisz to zmienić.

Zwiedzanie Krakowa zdecydowanie warto zacząć od Rynku Głównego, czyli jednego z największych rynków w Europie. To tutaj zobaczyć możemy Sukiennice, kościół św. Wojciecza oraz wieżę ratuszową i najważniejszy zabytek – Kościół Mariacki i liczne, zabytkowe kamienica okalające cały rynek.

Kościół Mariacki to najważniejszy symbol Krakowa. Rzymskokatolicki kościół został wzniesiony w latach 1355-1365. Świątynia Mariacka od końca XV wieku wzbogacona została o Ołtarz Wielki będący dziełem Wita Stwosza.
Kościół zbudowany jest w oparciu o dwie wieże. Wyższą, zwaną Hejnalicą oraz niższą, przeznaczoną na dzwonnicę kościelną.

Z hejnalicy, co godzinę grany jest Hejnał Mariacki w każdą stronę świata. Melodia Hejnału Mariackiego w specyficzny sposób jest urywana, wiąże się z tym legenda wymyślona w latach 20. XX wieku, mówiąca iż:

„..przed wiekami strażnik miejski trąbką dawał sygnał rano do otwierania, zaś wieczorem do zamykania bram grodu, ale nie tylko. Trąbił na alarm, gdy dostrzegł pożar lub zbliżającego się wroga. Pewnego razu, gdy Tatarzy, którzy często napadali na południową Polskę, doszli pod Kraków, a strażnik zaczął grać hejnał. Zdążono zamknąć bramy miejskie, ale tatarska strzała przebiła gardło hejnalisty, nim skończył melodię. Na pamiątkę tego zdarzenia melodia już zawsze urywa się.”

Poza rynkiem głównym w Krakowie, warto odwiedzić również Dzielnicę Żydowską Kazimierz oraz Fabryka Oskara Schindlera. W związku z działaniami III Rzeszy na terenie Krakowa w czasach wojny, oraz bliskości kilku obozów koncentracyjnych, ta ponura historia jest zdecydowania warta uwagi, aby dobrze poznać historię.