Najlepsze drogi w Europie cześć 3 : Przełęcz Stelvio

Najlepsze drogi w Europie cześć 3 : Przełęcz Stelvio

Witamy w trzecim, kolejnym odcinku naszej serii najlepszych dróg w Europie. W poprzednich wpisać opowiadaliśmy o Trasa Transalpinie oraz Trasie Transfogarskiej. Tym razem przenosimy się jednak bardziej do centralnej części Europy i rozpoczynamy odcinki dotyczące tras Alpejskich. A poszukując najlepszy tras samochodowych w Alpach, nie sposób nie zacząć od najlepszej: Przełęczy Stelvio. Przełęcz Stelvio, znana również jako Passo dello Stelvio, to jedna z najwyższych przełęczy w Alpach, położona na granicy pomiędzy Włochami a Szwajcarią. Przełęcz leży na wysokości 2758 m n.p.m. i jest jednym z najpopularniejszych celów wypraw wśród miłośników górskich wędrówek oraz entuzjastów jazdy na rowerze górskim. Stelvio słynie również z trudnego i malowniczego dojazdu, który liczy aż 48 serpentyn. W sezonie letnim przełęcz jest często odwiedzana przez turystów z całego świata, którzy przyjeżdżają tutaj, aby podziwiać panoramiczne widoki górskich krajobrazów oraz spróbować swoich sił na trudnych szlakach turystycznych.

Stelvio -Podstawowe informacje.

  • Za wjazd na Stelvio nie są pobierane opłaty
  • Trasa jest z reguły czynna od końca maja do końca października
  • Maksymalna wysokość 2758 m n.p.m.
  • Nachylenie 14,8%.
  • Na całej trasie jest nawierzchnia asfaltowa
  • Z Bormio do Prad jest 82 zakrętów, z Bormio do Santa Maria Val Müstair (Szwajcaria) jest 63.

ANSCars Wypożyczalnia samochodów sportowych Kraków, to nie tylko wynajem samochodów. Dajemy Ci najlepsze emocje za Kierownicą, gwarantujemy bezpieczną podróż i podpowiadamy, gdzie warto pojechać nie tylko samochodem wynajętym u nas

Najlepsze drogi w Europie cześć 3 : Przełęcz Stelvio
Przełęcz stelvio posiada 48 zakrętów.

Historia przełęczy Stelvio.

Historia przełęczy Stelvio sięga czasów starożytnych, kiedy była ona wykorzystywana przez Rzymian jako trasa handlowa między Italiami a Germanią. W średniowieczu przełęcz zaczęła być ważnym ośrodkiem handlowym i kulturalnym w Alpach, a jej popularność wzrosła jeszcze bardziej w XIX wieku, kiedy została wybudowana droga przez przełęcz. Obecnie Stelvio jest jedną z najchętniej odwiedzanych przełęczy w Alpach i cieszy się dużą popularnością wśród turystów z całego świata.

Livigno, raj na końcu Stelvio.

Livigno to miejscowość położona w północno-wschodnich Włoszech, w regionie Lombardia, w dolinie Valtellina. Livigno słynie ze swojej malowniczej lokalizacji wśród górskich szczytów i jest popularnym ośrodkiem turystycznym, znanym głównie ze wspaniałych warunków do uprawiania sportów zimowych. Miasto oferuje szeroki wybór tras narciarskich i snowboardowych oraz liczne atrakcje turystyczne, takie jak kolejka linowa na szczyt Monte Poncione czy też wyciągi narciarskie. Livigno jest również znane ze swojej wyjątkowej strefy wolnocłowej, co czyni je atrakcyjnym miejscem zakupów dla turystów. Warto o tym pamiętać planując swoją podróż na przełęcz Stelvio lub w okolice tej miejscowości. Brak cła, sprawia że litr benzyny lub diesla kupić tu możemy za około 1 euro, a litrowa butelka wódki popularnego producenta z północy to koszt około 4 euro 🙂

Livigno to również świetne miejsce na nocleg, w spokojnej atmosferze. Większość budynków tutaj, to praktycznie miejsca noclegowe.

Najlepsze drogi w Europie cześć 3 : Przełęcz Stelvio

Kiedy otwarta jest Przełęcz Stelvio?

Dokładne daty otwarcia trasy nie są nigdy znane konkretnie. Ogólnie, przejazd przez Stelvio możliwy jest od maja do października. Możliwość przejazdu jest podyktowana warunkami pogodowymi, ze względu na położenie trasy nie wiadomo kiedy zejdzie z niej największy śnieg, aby możliwe było całkowite odśnieżenie. Najlepiej sprawdzać aktualne informacje na dobrze prowadzonym profilu Przełęczy Stelvio na Facebooku. Warto również sprawdzić czy w okresie w którym się wybieramy na Stelvio, nie ma zaplanowanych żadnych imprez kolarskich.

Co roku przełęcz Stelvio jest zamykana dla ruchu w ostatnią sobotę sierpnia lub pierwszą sobotę września. Tego dnia około 12 000 rowerzystów świętuje Dzień Roweru Stelvio, jadąc z Prad na przełęcz i zjeżdżając przez przełęcz Umbrail do Val Müstair. Na przełęcz Stelvio dla rowerzystów prowadzą trzy trasy: trasa południowotyrolska, trasa lombardzka i trasa szwajcarska. Ponadto w połowie czerwca w okolicy odbywa się coroczny maraton Stelvio z Prad do Glurns.

Poniżej zdjęcia z naszej wyprawy w połowie czerwca 2019r, niestety nie udało się wjechać na szczyt.

Jak dojechać do Przełęczy Stelvio?

Przełęcz Stelvio można zdobyć od strony Trafoi lub Bormio. Warto pokusić się o przejazd przez nią z obu stron, aby mieć pełne wrażenia. Pamiętajcie, ta sama trasa przejechana z dwóch stron, to zawsze dwie inne trasy 🙂 My sprwadzaliśmy już każdą konfigurację i ciężko wskazać, która jest lepsza.

Stelvio Pass
Stelvio Pass

Ile zajmuje przejazd przez przełęcz Stelvio?

Jazda po Stelvio jak i każdej inne przełęczy w cale nie jest najprostsza – po pierwsze rozpraszają nas piękne widoki, po drugie musimy dobrze operować biegami i hamulce, a na dodatek jeśli jedziemy pod górę, musimy być ostrożni w zakrętach, ponieważ nie możemy zawsze pokonać ich bez wyjechania na przeciwległy pas ruchu. Czasem zdarza się, że musimy zjechać z zakrętu i ponowić próbę. Na szczęście na Stelvio panuje dobra kultura jazdy i kierowcy, którzy mają lepszą widoczność i zjeżdżają z góry, ustępują miejsca tym, którzy jadą pod górę. Niemniej warto jechać ostrożnie, ponieważ po prawej stronie murek może utrudniać widoczność samochodów nadjeżdżających z góry. Na całkowity przejazd przez Stelvio warto zarezerwować sobie około 2 godziny. Jeśli jednak chcemy porobić zdjęcia, napić się kawy i zrobić dodatkowe postoje – warto przeznaczyć nawet 3 godziny.

Kilka zdjęć z naszej ostatniej wyprawy na Stelvio.