Zacznijmy zatem od samego początku. Wynajem samochodu, realizowany jest przez Wypożyczalnię samochodów. Na pozór wydaje się to być proste i oczywiste. Warto jednak pamiętać, że mamy do wyboru kilka różnych rodzajów wynajmu samochodu, zarówno ze względu na rodzaj samochodu jak i rodzaj samego wynajmu. Podzielmy to zatem:
- Wypożyczalnia samochodów osobowych.
- Wypożyczalnia samochodów sportowych.
- Wypożyczalnia samochodów dostawczych.
- Krótkoterminowy wynajem samochodu.
- Średnioterminowy wynajem samochodu.
- Długoterminowy wynajem samochodu.
W poniższym artykule skupimy się jednak tylko na rodzaju Wypożyczalni, a nie na rodzaju wynajmu. Często spotkać można Wypożyczalnię oferującą samochody osobowe i dostawcze, rzadko jednak dochodzi do sytuacji gdzie w jednej firmie możemy dodatkowo wynająć samochody sportowe, tak jak ma to miejsce w ANSCars.
Świadomy Klient jeśli wie, jakiego samochodu potrzebuje powinien wybrać Wypożyczalnię w swojej okolicy lub w miejscu do którego zmierza i planuje wynająć samochód sugerując się przede wszystkim faktem, jak dana firma prezentuje się w sieci. W dzisiejszych czasach Internet to jedno z podstawowych narzędzi pozyskiwania Klientów. Zwróćmy zatem uwagę na stronę internetową Wypożyczalni, jej opinie, jej wizytówkę na googlach czy na prozaicznie banalne – social media. Firma działająca aktywnie i świadcząca usługi na wysokim poziomie, z pewnością będzie przykładała wagę do każdego z powyższych elementów. W każdej branży, również w tej pojawiają się firmy nie uczciwe lub nie rzetelne, nie posiadające odpowiedniego zaplecza, które gwarantuje Klientowi wysoką jakość obsługi Klienta i 100% pewność prawidłowego wykonania usługi.
Warto zadać sobie dwa proste pytania.
Czy warto wynająć samochód od firmy, która oferuje Forda Focusa za 100zł za dobę ale nie ma zbyt wielu opinii, a zasadniczo posiada w ofercie tylko 5 samochodów? Czy jednak warto wynająć samochód za 120zł za dobę ale od firmy, której zaufało wielu Klientów, a w razie awarii auta, zagwarantuje nam samochód zastępczy gdyż posiada ich kilkaset we flocie?
Czy warto zdecydować się na wynajem samochodu sportowego do ślubu od osoby prywatnej, która posiada dwa samochody, czy jednak zdecydować się na wynajem od firmy, która posiada kilkanaście pojazdów reprezentacyjnych w ofercie i w przypadku awarii pojazdu w tak ważnym dniu, zapewni nam inne auto?
Wynajem samochodu na co zwrócić uwagę?
To pytanie zadawane jest bardzo często, jako profesjonalna Wypożyczalnia samochodów podpowiadamy – na opinie o firmie, to one często powiedzą nam najwięcej. Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na regulamin samej Wypożyczalni, choć ten w większości przypadków naszpikowany może być mądrymi zwrotami tworzonymi przez Radców prawnych. Tak niestety musi być, wielu Klientów zgłasza się do nas z prośbą o wyjaśnienie podpunktów regulaminu. Zawsze jednak podkreślamy, regulamin i jego zawiłość nie jest po to, aby skrzywdzić Klienta, tylko by zabezpieczyć firmę na wypadek nie uczciwego Klienta. Jesteś uczciwym Klientem? Nie masz się czego obawiać. Żadna szanująca się Wypożyczalnia, nie będzie chciała oszukać Klienta na kilkaset złotych, ryzykując przy tym swoją dobrą reputację.
Kaucja za wynajem samochodu.
Kaucja za wynajem samochodu oraz jej wysokość jest ustalana w zależności od segmentu samochodu, a zatem od jego wartości. Kaucja za wynajem samochodu ma za zadanie mobilizować Wynajmującego, do dbania o powierzony pojazd. Każdy z nas słyszał, ze samochód z Wypożyczalni to najszybszy samochód na progu zwalniającym. Jest to przykra prawda, a dzięki pobieraniu kaucji inaczej zwanej depozytem, Wypożyczalnia ma prawo uważać że Klient będzie szanował samochód. Kaucja za wynajem samochodu wpłacana jest w formie gotówkowej podczas odbioru auta lub w formie blokady środków na karcie kredytowej. W momencie zwrotu pojazdu, gdy Pracownik Wypożyczalni nie stwierdzi żadnych uszkodzeń, kaucja zwracana jest od razu w przypadku wpłaty gotówkowej lub w ciągu 14 dni roboczych przy blokadzie środków na karcie. Wydłużony okres dla transakcji kartą wynika tylko i wyłącznie z zasad panujących w bankach i u operatorów płatności. Wypożyczalnia nie ma żadnego celu, aby trzymać blokadę kaucji dłużej, niż trwa wynajem.
Co to jest wkład własny przy wynajmie samochodu?
Wkład własny to nic innego jak określona kwota, którą pokryć musi Klient w przypadku spowodowania szkody z własnej winy na samochodzie z Wypożyczalni. Kwota ta, nie ma za zadanie pokryć kosztów naprawy uszkodzeń pojazdu, tylko pokryć ewentualne koszty związane z przestojem pojazdu oraz koszty dodatkowe jakie powstaną w związku z powstaniem uszkodzenia lub jego likwidacją. Kwota ta zależna jest od rodzaju szkody – całkowita lub częściowa.
Czy warto brać dodatkowe ubezpieczenie przy wynajmie auta?
Jeśli chcemy mieć spokojną głowę i nie martwić się czy wynajem przebiegnie spokojnie czy nie, warto zainwestować w dodatkowe ubezpieczenie, którego koszt w cale nie jest wysoki. Należy jednak pamiętać, że Dodatkowe ubezpieczenie samochodu to nie jest recepta na wszystko. Spowodowanie umyślnych uszkodzeń lub w wyniku rażącego niedbalstwa, nie zwalnia nas z odpowiedzialności.
Zawsze gdy Klient zastanawia się czy wybrać opcję dodatkowego ubezpieczenia, przypominamy mu historię jednej z Klientek, która wynajęła samochód na 24h i stwierdziła że nigdy nie miała wypadku więc po co dopłacać 200zł za ubezpieczenie. Samochód zwróciła po nie całych 12h z uszkodzonym całym bokiem, dopłacając całą wartość udziału własnego. Zdecydowanie oznajmiła ze od tej pory, zawsze będzie ubezpieczenie dokupywać.
Czy wypożyczone auto trzeba umyć?
W ANSCars stosujemy zasadę, że Klient nie ma obowiązku myć samochodu przed zwrotem. Klient ma oddać samochód w takim stanie, jakie otrzymał od nas i w takim, aby można było go przekazać kolejnemu Klientowi. Jeżeli odebrałeś auto w słoneczny dzień i oddajesz również w taki dzień, nikomu nie przeszkadza trochę kurzu na lakierze. Oddając auto w deszczu, nie wymagamy abyś dodatkowo polewał go wodą.
Czy wypożyczone auto trzeba tankować?
Profesjonalna Wypożyczalnia samochodów Kraków, przekazuje Klientowi samochód zatankowany do pełna i należy go zwrócić zatankowanego do pełna, opcja ta nazywana jest formą „full-full”. Zdarza się jednak, że Wypożyczalnia oferuje wynajem samochodu i za dodatkową opłatą można go zwrócić z pustym bakiem, czyli „full-empty”. W niektórych firmach stosuje się również opcję, gdzie Klient otrzymuje pojazd z dowolną ilością paliwa i z taką samą musi wrócić. W naszej opinii, takie rozwiązanie może być krzywdzące dla jednej ze stron, jak Klient ma dokładnie trafić w ilość jaką otrzymał? Z reguły odda więcej, aby nie narazić się na dodatkowe koszty.
Co jeśli jednak nie ma czasu na tankowanie i chce się oddać z pustym bakiem, pomimo że otrzymało się pełny? Nic skomplikowanego. Po zwrocie auta Wypożyczalnia zatankuje samochód i potrąci z kaucji należną kwotę za paliwo + koszt usługi tankowania, który zwyczajnie pokryć ma czas jaki firma poświęci na wykonanie tej czynności.