Najlepsze drogi w Europie cześć 2 : Trasa Transalpina

Najlepsze drogi w Europie cześć 2 : Trasa Transalpina

Trasa Transalpina czyli bliźniaczka Trasy Transfogarskiej opisywanej w poprzedniej części naszego cyklu Najlepszych dróg w Europie. Droga DN67C, bo takie posiada oznaczenie ta trasa, mieści się w środkowej części Rumuni. Transalpina to najwyższa droga w tym kraju, ze względu na to że na przełęczy Urdele osiągamy wysokość 2145 metrów nad poziomem morza. Trasa liczy ponad 149 kilometrów długości. Trasnalpina to miejsce, które przyciąga każdego roku setki turystów z całego świata, oferując piękne szlaki turystyczne oraz niesamowite widoki. Dla fanów motoryzacji, jest to zdecydowanie Trasa w TOP10, które każdy powinien odwiedzić. Rumunia to gościnny kraj, a dzięki zbliżonej gospodarce koszty podróży w cale nie należą do wysokich.

ANSCars Wypożyczalnia samochodów sportowych Kraków, to nie tylko wynajem samochodów. Dajemy Ci najlepsze emocje za Kierownicą, gwarantujemy bezpieczną podróż i podpowiadamy, gdzie warto pojechać nie tylko samochodem wynajętym u nas

Najlepsze drogi w Europie cześć 2 : Trasa Transalpina

Historia trasy Transalpina.

Historia Transalpiny sięga tak odległych czasów, że z całą pewnością można uznać ją za jedną z najstarszych dróg w Europie, bowiem początek jej wyznaczenia sięga przełomu I i II wieku n.e., kiedy to podczas wojen dackich oznaczano tę drogę jako strategiczny korytarz rzymski. Historycy dodatkowo podkreślają, że według lokalnych legend pochodzących z XVIII i XIX w. wiele rodzin mieszkających w około Transalpiny brało czynny udział w budowie poszczególnych odcinków trasy, zależnie od swoich możliwości zarówno fizycznych jak i finansowych.

Histora Transalpiny w znacznym stopniu opiera się również o I wojnę światową, podczas której Niemcy w znacznym stopniu przyłozyli się do jej rozbudowy, mimo wszystko rzadko ją wykorzystując. Dopiero podczas II wojny światowej trasa zaczęła być bardziej wykorzystywana przez Niemców.

Znana nam dzisiaj Transalpina to efekt przeznaczenia około 1,5 miliarda lejów (Waluta Rumuńska) czyli ponad 400 milionów dolarów, na jej rozbudowę w 2008r. Prace nad modernizacją Transalpiny rozpoczęto w 2009r, a zakończone zostały w 2013r po ogłoszeniu bankructwa i niewypłacalności przez głównego Wykonawcę. Na szczęście najważniejsze działania budowlane zostały ukończone, dzięki czemu od 2012r cała Transalpina jest pokryta asfaltem.

Gdzie zaczyna się Transalpina?

Przygoda z wjazdem na Transalpinę od południowej strony zaczyna się w miejscowości Ciociadia. Wjazd od południa na Transalpinę jest korzystny biorąc pod uwagę, że wcześniej odwiedziliśmy Trasę Trasnfogarską, dzięki temu uda nam się zwiedzić obie trasy w jednej pętli. Podczas przejazdu Transalpiną przemierzymy hrabstwa Gorj, Valcea, Sibiu i Alba. Jeśli zechcemy wjechać na Transalpinę od Północy, rozpoczeniemy swoją przygodę w mieście Sebes, kierując się na miejscowość Obârşia Lotrului.

Najlepsze drogi w Europie cześć 2 : Trasa Transalpina

Kiedy otwarta jest Trasa Transalpina?

Podobnie jak Trasa Transfogarska, Transalpina również nie jest przejezdna cały rok. Ze względu na swoje umiejscowienie geograficzne, na drodze śnieg utrzymuje się od początku jesieni, aż do późnej wiosny. Warto o tym pamiętać planując swoją podróż i zdecydowanie warto sprawdzić czy Transalpina jest otwarta na stronie podającej aktualne informacje na ten temat: https://romaniawow.com/transalpina-closing-time/

Z własnego doświadczenia wiemy, że najlepiej wybrać się na Transalpinę w okresie od końca czerwca, do końca września. Dodatkowo zalecamy wyjazd na trasę o samym świcie, kiedy jest najmniej samochodów oraz zdecydowanie polecamy unikać weekendów, gdzie liczba zwiedzających – znacznie wzrasta 🙂

Najlepsze drogi w Europie cześć 2 : Trasa Transalpina
Na Transalpinie w szczycie sezonu potrafi być tłoczno, a niektóre pojazdy w cale do szybkich nie należą 🙂

Jak dojechać do Transalpiny?

Do Transalpiny, podobnie jak do Trasy Transfogarskiej najlepiej dojechać przez Słowację i Węgry kierując się po kolei na Koszyce (Słowacja), Miszkolc, Debreczyn (Węgry) i Oradea (Rumunia).

Pamiętajmy o tym, aby wykupić winietę na Słowacji oraz na Węgrzech. Winieta w Rumuni to koszt około 13zł na 7 dni, dlatego warto ją zakupić mimo tego, iż nie będziemy korzystać z płatnych dróg w dużym stopniu. Kara za brak winiety w Rumuni sięga od 300-4500zł, dlatego nie warto ryzykować i uprzykrzać sobie przygody na tej pięknej trasie.

Trasa Transalpina czy Transfogarska?

Jedna i druga. Trasa Transfogarska uważana jest przez wiele osób za bardziej urokliwą i pejzażową. W naszej opini, Trasa Transalpina jest bardziej pro-turystyczna. Liczne parkingi oraz zatoczki z pięknymi widokami sprawiają, że można na niej bezpieczenie spędzić noc, a rano wypić kawę w akompaniamencie wypasanych owiec i rwących strumieni. Zdecydowanie, będąc na jednej – musicie zobaczyć drugą!

Najlepsze drogi w Europie cześć 2 : Trasa Transalpina

Trasa Transalpina – atrakcje

Wycieczka na Transalpinę to nie tylko piękne widoki, liczne zakręty oraz spora wysokość. Zdecydowanie warto zatrzymać się na chwile i przyjrzeć się pozostałym atrakcjom:

  • Rezerwat przyrody “Park przyrodniczy Cindrel”
  • Kościół Buna Vestire
  • Monastyr w Obârşia Lotrului
  • Jezioro Gâlcescu
  • Stół ciszy w Târgu Jiu
  • Brama pocałunku w Târgu Jiu

Ile zajmuje przejazd Trasa Transalpina?

Spora liczba zakrętów na Transalpinie oraz liczne miejsca, gdzie warto się zatrzymać sprawiają że optymalny czas przejazdu to od 3 do 4 godzin. Czas przejazdu może się znacznie wydłużyć, gdy wybierzemy się w środku dnia w weekend gdy będzie dopisywać pogoda.

Transalpina – dodatkowe informacje.

Podobnie jak na Trasie Transfogarskiej, na Transalpinie nie ma żadnej stacji benzynowej. Należy o tym zdecydowanie pamiętać, rozpoczynając podjazd!
Aktualne informacje o Transalpinie: http://transalpina.biz/